Polykarbonát ako materiál. Aké sú jeho vlastnosti a k čomu sa používa?

Metadescription: Keď sa povie polykarbonát, mnoho ľudí nevie túto chemickú zlúčeninu ihneď zaradiť. Pritom sa jedná o bežný, v dennom živote používaný materiál.

 

Čo to vlastne je polykarbonát?

Pod názvom polykarbonát sa skrýva celé množstvo chemických prvkov, ktoré sa nazývajú termoplastické polyméry a obsahujú vo svojich štruktúrach uhličitánové skupiny. Polykarbonát nie je prírodný materiál a existuje niekoľko jeho druhov. My sa dnes zameriame na ten, z ktorého sa vyrábajú polykarbonátové panely.

Mimochodom, vedeli ste, že všetkým dobre známe plexisklo je tiež druhom polykarbonátu?

 

Aké vlastnosti má polykarbonát?

Tento polymér má skvelú tepelnú odolnosť, je trvanlivý a má vysokú odolnosť proti nárazu. Je vysoko transparentný pre denné svetlo, a dokonca má lepšiu priepustnosť svetla než mnoho  iných druhov skla. Na rozdiel od väčšiny termoplastov môže polykarbonát prejsť veľkými deformáciami bez toho, aby popraskal. To z neho robí skvelý technický plast.

 

Trocha histórie

Polykarbonát bol po prvý krát vyrobený v roku 1898 židovským vedcom Alfredom Einhornom na univerzite v Mníchove. Výskum však pokračoval až v roku 1953 nemeckou firmou Bayer, kedy sa tento plast patentoval a začala sa jeho komerčná výroba.

 

Využitie polykarbonátu

O tom, že tento plast má široké spektrum použitia nemusíme pochybovať. Pur panely ako vieme sú perfektné prefabrikované materiály, a okrem stenovej izolácie sa vyžívajú aj na zatepľovanie striech. Poznáme PUR (polyuretánové) a PIR (polyisokyanurátové) sendvičové panely. Avšak aj polykarbonátové panely sú známe svojim funkčným využitím.

  • V stavebníctve – používa sa hlavne ako termo-izolácia ana presvetlenie budovy. Pri vonkajšom použití sa vkladá do bočných stien či na zastrešenie prístreškov. Ďalej ho tieto panely uvidíte ako strešné okná vo výrobných halách, na zastrešenie sklených konštrukcií a skleníkov. Pri vnútornom použití sa dá použiť ako falošný strop, na priečky a vnútorné Využitie nájde v každej budove, či už priemyselnej alebo obytnej, tak isto v nových stavbách alebo aj pri renováciách.
  • V elektronike – vďaka tomu, že ako plast je elektricky nevodivý a bezpečný ho nájdete aj v niektorých elektronických a telekomunikačných zariadeniach.
  • V informatike – vedeli ste, že napríklad aj také CD-čko je vyrobené z polykarbonátu? Áno, všetky disky, ako CD, DVD či Blu-ray využívajú tento materiá
  • V domácnosti – zpolykarbonátu sa tiež vyrábali fľašky na pitie a nádoby na potraviny, avšak kvôli zdravotným dôsledkom sa od toho upustilo. Stále sa však používa na ochranu očí, napríklad pri zváraní alebo pri športe. Polykarbónové šošovky dokonca chránia oko pred UV žiarením. Ďalej sú to rôzne zasklenia, prilby, masky na potápanie, čelné sklá motoriek.

 

Aké sú jeho nevýhody?

Ako každý materiál, aj polykarbonát má určité nevýhody. Dlho sa skúmala jeho zdravotná nezávadnosť, a zistilo sa, že jeho používanie pri skladovaní potravín je sporné. Pri hydrolýze (pri degradácii vodou lúhovaním alebo vystavením vysokej teplote) sa uvoľňuje látka bisfenol A, ktorá môže mať potenciálne škodlivé účinky na zdravie.

Preto sa v potravinárskom priemysle používanie polykarbonátu úplne vylúčilo, no nič to nemení na fakte, že je to nenahraditeľný materiál práve v stavebníctve.

Sex Cam

You must be logged in to post a comment Login