Metadescription: Keď sa povie polykarbonát, mnoho ľudí nevie túto chemickú zlúčeninu ihneď zaradiť. Pritom sa jedná o bežný, v dennom živote používaný materiál.
Pod názvom polykarbonát sa skrýva celé množstvo chemických prvkov, ktoré sa nazývajú termoplastické polyméry a obsahujú vo svojich štruktúrach uhličitánové skupiny. Polykarbonát nie je prírodný materiál a existuje niekoľko jeho druhov. My sa dnes zameriame na ten, z ktorého sa vyrábajú polykarbonátové panely.
Mimochodom, vedeli ste, že všetkým dobre známe plexisklo je tiež druhom polykarbonátu?
Tento polymér má skvelú tepelnú odolnosť, je trvanlivý a má vysokú odolnosť proti nárazu. Je vysoko transparentný pre denné svetlo, a dokonca má lepšiu priepustnosť svetla než mnoho iných druhov skla. Na rozdiel od väčšiny termoplastov môže polykarbonát prejsť veľkými deformáciami bez toho, aby popraskal. To z neho robí skvelý technický plast.
Polykarbonát bol po prvý krát vyrobený v roku 1898 židovským vedcom Alfredom Einhornom na univerzite v Mníchove. Výskum však pokračoval až v roku 1953 nemeckou firmou Bayer, kedy sa tento plast patentoval a začala sa jeho komerčná výroba.
O tom, že tento plast má široké spektrum použitia nemusíme pochybovať. Pur panely ako vieme sú perfektné prefabrikované materiály, a okrem stenovej izolácie sa vyžívajú aj na zatepľovanie striech. Poznáme PUR (polyuretánové) a PIR (polyisokyanurátové) sendvičové panely. Avšak aj polykarbonátové panely sú známe svojim funkčným využitím.
Ako každý materiál, aj polykarbonát má určité nevýhody. Dlho sa skúmala jeho zdravotná nezávadnosť, a zistilo sa, že jeho používanie pri skladovaní potravín je sporné. Pri hydrolýze (pri degradácii vodou lúhovaním alebo vystavením vysokej teplote) sa uvoľňuje látka bisfenol A, ktorá môže mať potenciálne škodlivé účinky na zdravie.
Preto sa v potravinárskom priemysle používanie polykarbonátu úplne vylúčilo, no nič to nemení na fakte, že je to nenahraditeľný materiál práve v stavebníctve.
Sex Cam
You must be logged in to post a comment Login