Aj reštaurácia môže mať svoju dušu, návrh interiérov Bratislava

9168959 - interior of an old tavern, traditional serbian style, souvenirs and old wooden furniture.

Som umelcom – telom aj dušou – a patrím medzi vyvolencov, ktorým bolo umožnené živiť sa tým, čo ich baví.

Vždy som si vravieval, že ak budem raz hľadať skutočný pokoj, tak si na staré kolená otvorím rešturáciu s penziónom. Miesto, kde budem môcť tráviť čas a ďalej tvoriť – bez stresu, len pre zábavu. Miesto, kde by som sa mohol stretávať s priateľmi a umelcami a všetkým by bolo spolu dobre. Neplánoval som nič prepychové, skôr útulnú a peknú tavernu, kde by sme boli ja a moji priatelia vždy ako doma.

Predstava síce bola, no na pomoc som si predsa len prizval pani Pavlínu Lipkovú, dizajnérku ORIGINE INTERIER DESIGN, návrh interiérov reštaurácie, dizajnový architekt Bratislava. Pani Lipková mi tak pomohla nielen s triedením záľahy myšlienok a nápadov, ale zároveň vytvorila návrh, a napokon vzala do rúk aj samotnú realizáciu projektu.

Vymysleli sme teda dizajn v tradičnom srbskom štýle. Moja rodina má v týchto končinách svoje korene a myslím si, že mnohí ľudia radi zavítajú do útulnej tavery, ktorá má svoju dušu. A práve duša je to, čo niektorým podobným priestorom, ktoré občas navštívim, chýba. Áno, často ide o špičkové materiály, reakciu na módne trendy a spojenie s rôznymi vychytávkami. No v mnohých prípadoch sa veci povýšia nad účel aj človeka, a výsledkom býva nielen istá rozpačitosť, ale deficit otvorenej náruče a priateľského úsmevu. Aj preto som túžil po niečom inom. Malo to byť miesto, kde sa človek cíti ako doma, napríklad ako kedysi dávno u babičky alebo starého otca. Takže, takéto boli moje predstavy.

Z mojich ciest som mal doma veľa predmetov s témou starej vlasti, a povala tiež ponúkala niekoľko nečakaných pokladov. S pani Lipkovou sme teda hľadali spôsob, čo z vecí sa dá do nového interiéru zakomponovať a medzi sebou rozohrať. Rozpočtovo som sa príliš neobmezdoval, ale netúžil som po ani po zbytočne drahom vybavení. Mal som v pláne nájsť pár skvostov aj v bazároch alebo v antikvariátoch. Skrátka, chcel som veci, čo majú dušu.

Som presvedčený, a mám toho pomerne veľa naštudovaného, že zvolený materiál umiestnený v priestore vplýva na človeka v dobrom aj v zlom zmysle. Aj preto som preferoval prírodné materiály, akým sú drevo, rákosie, tkaniny či tehly. Toto všetko je mi pocitovo oveľa príjemnejšie a bližšie kov, betón alebo umelé hmoty.

V tomto smere je dôležitým faktorom aj osvetlenie. Pani Lipková vybrala teplé žlté svetlo. Aj keď sú priestory zaliate dostatkom denného svetla, bol som s jej výberom spokojný. Veľké okná dostali len štvorčekované červenobiele záclonky, aby sklá mohli prepúšťať čo najviac  prirodzeného svetla.

Celý priestor bol rozčlenený na niekoľko častí – dve väčšie miestnosti a menší salónik. Podlahy sme zvolili drevené, ale líšia sa. Väčšie miestnosti majú masívnu drevenú podlahu z dosák. Podlaha tej menšej bola urobená z drevených parkiet, čo každý menší rozmer opticky nenaruší. A salónik? S trochou fantázie pripomína maličkú, nežnú izbičku.

Stojí v nej niekoľko stolov, každý iný, či už veľkosťou alebo tvarom. Odlišné sú aj stoličky, teda ani jedna nie je podobná tej druhej, čo sa vlastne opakuje v celej taverne. Na stene visí zopár tradične utkaných obrazov s motívmi kvetov a geometrických motívov.

9168961 - interior of an old tavern, traditional serbian style, souvenirs and old wooden furniture.

Steny zdobí veľa keramiky a porcelánových tanierov. Na policiach stoja dekoračné, tradičné predmety, ako sú dózy, fľaše, obrázky alebo hodiny. A na stoloch ležia klasické háčkované dečky alebo ručne vyšívané textilné obrúsky, ktoré sú milou pamiatkou na moju starú mamu. Tradičné dekorácie zdobia aj ostatné miestnosti. Zase sa v nich objavujú dečky alebo taniere. V hlavnej miestnosti s barom vidno starý šiajcí stroj a kovové svietniky.

Zaujímavým prvkom celého interiéru sú tapety na stenách, a to na miestach, kde nie je priznaný tehlový múr. Podobné tapety s motívmi lístočkov a ornamentami v pistáciovej, žltej a oranžovej farbe, nájdete hádam už len v skutočne starých bytoch. Spodná časť steny salónika, presne pod oknom, dostala obloženie z drevených kolíkov s vloženým prútím. V ďalších miestnostiach na toto obloženie naväzuje zelený plôtik.

Priestor interiéru bol navrhnutý tak, že na pohľad takmer nesúrodný zástup rôznych predmetov a vecí, vo výsledku pôsobí uceleným dojom a rád by som dizajnérke pani Lipkovej za jej skvelú prácu poďakoval. Splnilo sa tak moje želanie, a tomuto priestoru nechýba duša.

 

Sex Cam

You must be logged in to post a comment Login