Stavba domu je obrovskou investíciou. Veľké peniaze zhltne nielen stavebný materiál, ale aj práca robotníkov. Aj preto sa mnohí stavitelia rozhodujú časť financií ušetriť a postaviť si dom svojpomocne. Síce na stavbe strávia naozaj veľa času, motivácia, ktorá ich ženie neustále pracovať, je však vysoká. Niektoré úkony by sme ale mali aj napriek stavbe na vlastnú päsť prenechať odborníkom. Ktoré z nich to sú?
Stavba svojpomocne si vyžaduje podrobnú technickú dokumentáciu, ktorá je základom nielen pre stavebníka, ale aj pre úrady vydávajúce stavebné povolenie na dom či prevádzajúce jeho následnú kolaudáciu. A práve tvorba projektu je prvou zástavkou, ktorú by mal zabezpečiť na slovo vzatý odborník. Len ten totiž vie stavbu navrhnúť tak, aby bola bezpečná, kvalitná a atraktívna zároveň.
Výkop základov, ich betónovanie, následné murovanie stien či dokonca osadenie krovu zvládne často stavebník aj svojpomocne, teda s pričinením svojej rodiny či známych. Ostatné záležitosti by však aj napriek stavbe svojpomocne mal nechať na skúsených remeselníkov, ktorí sú zárukou, že práca bude prevedená kvalitne. Aj preto si rozhodne sami nepokrývajte strechu, inak by ste ju mohli už onedlho meniť za ďalšiu. Rovnako je potrebné zavolať vyučených robotníkov na inštaláciu rozvodov elektriny, vody, kanalizácie či výstavbu systému vykurovania.
Veľmi citlivou časťou stavby sú omietky. Tie musia byť naozaj dokonalé, inak sa akýkoľvek nedostatok môže prejaviť na estetickej stránke nového bývania. Dnes sa preto na stierkovanie používajú zariadenia, ktoré zabezpečia, aby bola stena dokonale rovná a bola na nej nanesená rovnomerná vrstva materiálu. Aj tento úkon by ste preto v súčasnosti mali zveriť skôr odborne zameranej firme.
Odborníkov na špecializované práce na stavbe nájdete aj na stránke Naplanujstavbu.cz.
Sex Cam
You must be logged in to post a comment Login