Ako sa správne starať o betónovú dlažbu počas mrazivých dní?

 Či je zima biela a slnečná, alebo hmlistá a nekonečná, jej vplyv sa prejaví v záhrade, na terase, chodníkoch, parkovacom mieste či príjazdovej ceste. Ako sa o tieto plochy správne postarať, aby boli bezpečné, nešmýkalo sa na nich a zima im neublížila?

Ak máte kvalitnú exteriérovú betónovú dlažbu, môžete si vydýchnuť. Chlad, mráz ani vlhko by jej ublížiť nemali. Kým napadne sneh, treba však vyčistiť dlažbu aj škáry. Nielen za účelom minimalizovania vápenatých výkvetov, ale aj v prípade zanesenia škár dochádza k horšiemu odvádzaniu vody, čo môže spôsobiť jej hromadenie okolo dlažby – najmä zo spodnej strany. Jesenná „očista“ je rovnako podstatná aj kvôli ľahšej priechodnosti vody do spodných vrstiev, čím sa zabráni jej podmočeniu v zimnom období.

 

Skúška mrazom

Čistú betónovú dlažbu môže mráz skúšať, koľko vládze, predchádzajúca investícia do kvality sa vyplatí aj v zime. Aby ste sa však bez problémov a rizika pádu dostali do záhrady, k autu či na iné miesta, aj keď mrzne alebo je sneh, treba sa o spevnené plochy správne postarať. „V zime sa betónová dlažba udržiava jednoducho, treba iba mechanicky odpratávať sneh, prípadne námrazu,“ hovorí Michal Urbanovič, výrobný riaditeľ Austria Beton Werk. „Tú však nie je dobré osekávať, lepšie je použiť vhodnú rozmrazovaciu soľ.“

 

Odhŕňanie

Sneh z chodníka zo zámkovej dlažby, z terasy alebo z príjazdovej cesty môžete odhŕňať ručne alebo mechanizmami, ktoré nepoškodia povrch betónovej dlažby. Vhodné je odhŕňacie zariadenie s plastovou alebo gumenou hranou, plastová lopata alebo metla s umelými štetinkami. „Ak ste si do svojej záhrady zvolili betónovú dlažbu, ktorá má na povrchu menšie póry, malá vrstva snehu jej neuškodí a vďaka povrchovej úprave sa na nej ani nebude šmýkať, takže sneh netreba odhŕňať,“ pokračuje Michal Urbanovič z ABW.

 

Protišmykové posypy

Viac starostí môže narobiť námraza alebo vrstva ľadu. Zamrznutý povrch je šmykľavejší a ťažšie sa z betónu odstraňuje. „Určite neodporúčam odstraňovať ľad mechanicky. Jeho osekávaním by sa mohli poškodiť betónové platne. Lepšou možnosťou je použitie posypovej soli. Betónové dlažby certifikované ako mrazuvzdorné dlažby sú voči nim odolné,“ vysvetľuje výrobný riaditeľ ABW.

Posypová soľ (chlorid sodný) alebo jej alternatíva – kuchynská soľ fungujú ako účinné rozmrazovače pri teplotách do mínus 10 °C. Hoci dlažbu nepoškodia, neprospievajú záhradnej zeleni ani domácim zvieratám. Menej škodlivý a účinnejší variant aj pri väčších mrazoch je chlorid vápenatý.

„Namiesto chemického posypu sa dá použiť mechanický posyp na drsnenie povrchu. Vhodné sú napríklad piliny, ostrohranný piesok, drobný štrk alebo drevné kamenivo,“ ponúka ekologické alternatívy Michal Urbanovič.

 

Vymrznutá do krásy

S príchodom jari sa začne ukazovať, že betónová dlažba vymrzla do krásy. Kvalitným exteriérovým dlažbám zmeny počasia a teplôt neškodia, naopak, dodávajú im originálny vzhľad.

Spolu s prvými snežienkami sa však môže ukázať aj to, že hoci dlažba poškodená nie je, na niektorých miestach je prepadnutá alebo, naopak, zdvihnutá. „Stáva sa to, ak nie je dobre spevnené a správne upravené podložie, do ktorého sa kládla dlažba. Našťastie sa to dá opraviť,“ má dobrú správu odborník na betónové dlažby. Dlažbu z poškodenej plochy treba vybrať a nanovo upraviť podklad dosypaním štrku. Potom stačí dlažbu vrátiť na miesto a vsadiť ju do podložia pomocou gumeného kladiva.

Sex Cam

You must be logged in to post a comment Login