Ako správne na kúpeľňové svietidlá ?

Kúpeľňa patrí k tým častejšie využívaným priestorom v každej domácnosti. Väčšinou ide o prvú miestnosť, kam ráno smerujeme svoje kroky, a zároveň poslednú miestnosť, kam zamierime ešte pred spaním. Významnú rolu v jej zariadení hrá práve osvetlenie a bezpečnosť. Kúpeľňové osvetlenie by malo byť celkovo dokonale premyslené, aby v kúpeľni nevznikali miesta s nedostatkom svetla. To by mohlo byť nepohodlné. Bez dobre zvoleného a umiestneného svetla sa v kúpeľni nebudete cítiť spokojne.

 

Základ kvalitného kúpeľňového osvetlenia je dobré stropné svietidlo umiestnené v strede miestnosti, alebo variant podhľadového bodového osvetlenia.

Oba doplnené buď o nástenné svietidlá, alebo dobre osvetlené zrkadlo. Dobre osvetlené zrkadlo by malo poskytnúť príjemné, mäkké, rozptylné svetlo, ktoré neoslňuje a zároveň neskresľuje. Ak chcete kúpeľňu opticky zväčšiť, odporúčame práve druhú možnosť osvetlenia – podhľadové bodové osvetlenie. Podhľadové bodové svietidlá zapustené priamo do stropu nenarušujú líniu stropu. Ak nemáte možnosť inštalácie podhľadových bodových svietidiel môžete do kúpeľne zvoliť klasickú prisadenú stropnicu, ktorá je dodnes veľmi obľúbená. Stropnica je predovšetkým praktická svojimi tvarmi. Pretože je dizajnovo nenáročná, nie je problém ju skombinovať s ďalšími svietidlami.

Pri výbere osvetlenia je dôležité brať ohľad aj na to, do akej farby je kúpeľňa ladená. Napríklad pokiaľ je vaša kúpeľňa skôr tmavšia, rozhodne by sme mali vyberať svietidlá s vysokou svietivosťou a s farbou svetla 4000K (neutrálna biela farba svetla). Táto farba svetla vám tmavú

kúpeľňu pekne rozžiari. Kúpeľne ladené do svetlejších odtieňov je dobré osvetliť svietidlami s teplou farbou svetla (2700K-3000K).

 

4 zóny v kúpeľni

O rozmiestnení svietidiel v kúpeľni vopred popremýšľajte. Priestor v kúpeľni sa delí celkom do 4 zón – 0,1,2 a 3. Podľa týchto zón je potom možné určiť, aké svietidlo a s akou ochranou IP použijeme. IP predstavuje stupeň krytia, ktorý udáva odolnosť elektrospotrebiča voči vniknutiu cudzieho telesa a kvapalín. Vo vlhkom prostredí hrá hlavnú úlohu bezpečnosť svietidla.

Zóna 0 – vnútorný priestor vane a sprchovacieho kúta. Tu sa neodporúča inštalácia akýchkoľvek svietidiel. Ak je to nutné, potom s najvyšším krytím IP68.

Zóna 1 – priestor od okraju vane a sprchy do výšky 2,25 metra. Platí to isté, čo pre zónu 0.

Zóna 2 – priestor okolo vane a sprchy od vzdialenosti 0,6 metra a nad ňou vo väčšej výške ako 2,25 metra. Tu je možné inštalovať svietidlá s nižším stupňom krytia – IP44. Nesmie tu byť riziko neúmyselného postriekania svietidla vodou pod tlakom.

Zóna 3 – priestor mimo ostatných troch zón. Pre túto zónu platí, že je možné použiť svietidlá s najnižším predpísaným stupňom krytia IP21. Medzi také sa radia bežné interiérové svietidlá.

Inštaláciu odporúčame prenechať odbornej firme, ale nákup vhodných svietidiel môžete pokojne vziať do svojich rúk.

Zóny IP_1

Správny výber kúpeľňových svietidiel je dôležitý, pretože je to práve kúpeľňa, kde trávime väčšinu času chystaním sa do práce, teda líčením, holením a ďalšími úpravami, pre ktoré je dôležité správne osvetlenie. Svietidlá do kúpeľne musia byť nie len pekné a vkusné, ale aj bezpečné a praktické.

Zdroj: FEIM

Sex Cam

You must be logged in to post a comment Login