Česi a Slováci stále zatepľujú polystyrénom. Veľakrát sa tým zbytočne okrádajú

SAM_0118-ab04d2d3aabeaf32fe65d27d136f7a85

Asociácia výrobcov minerálnych izolácií a portál Svépomocí.cz nedávno zverejnili výsledky ankety, podľa ktorej Česi a Slováci vo veľkej miere zatepľujú svojpomocne. A stále pritom používajú konvenčné izolačné materiály – bez ohľadu na to, že na trhu už existujú lepšie a mnohokrát výhodnejšie varianty.

Vyhráva stále polystyrén

Zo spomínanej ankety vyplynulo, že viac ako 60 % českých a slovenských kutilov zatepľuje polystyrénom. Najčastejšie expandovaným (EPS), menej extrudovaným (XPS). Zásluhu na tom nesie predovšetkým jednoduchosť aplikácie a nízka cena. Polystyrénom si zvládne zatepliť každý sám a za m3 EPS zaplatíte okolo 50 až 75 euro, čo sú sumy, na ktoré kutilovia napínajú uši.

Cenovo drahšie XPS (cca 100 euro za m3) ktoré sa toľko nepoužíva, a pritom jeho izolačné vlastnosti sú o poznanie lepšie. XPS má súčiniteľ tepelnej vodivosti (λ) rovný 0,030, zatiaľ čo EPS asi 0,035. A to už je poriadny rozdiel.

Napriek tomu existujú materiály s ešte lepšími izolačnými vlastnosťami, ako XPS. Napríklad polyuretánová pena (PUR pena) má súčiniteľ tepelnej vodivosti (λ) 0,023, čo je dodnes neprekonaná hodnota. Oproti klasickému EPS je účinnejší o viac ako 50%.

Táto kvalita je síce vykúpená vyššou cenou (za tvrdú PUR penu zaplatíte cez 140 euro za m3), na druhú stranu potom šetríte vďaka obrovskej úspore za vykurovanie – investície do peny sa vám v rodinnom domčeku vrátia za 5-6 rokov. Penu si ale nemôžete aplikovať svojpomocne, potrebujete na to firmu – pri výbere je nutné voliť tie preverené a spoľahlivé.

V závetrí je minerálna vata

Ak cez 60% kutilov zatepľuje polystyrénom, ďalších 30 % berie do ruky minerálnu vatu. Jej cena je porovnateľná s polystyrénom (cca 75 euro za m3) a má aj veľmi podobné izolačné vlastnosti (λ = 0,035). Lepšie však prepúšťa vlhkosť a ľahšie sa s ňou zatepľujú horšie dostupné miesta.

Spoločným problémom polystyrénu aj minerálnej vaty je však trvanlivosť. Postupom času tieto materiály rednú, sadajú a navyše ich môžu prehrýzť myši. Preto opäť odkazujeme na už spomínanú PUR penu, ktorá v čase svoje vlastnosti nemení a navyše nechutí hlodavcom. Vydrží tak oveľa dlhšie – životnosť je porovnateľná so životnosťou stavby.

Záverom je dobré dodať, že na trh prenikajú tiež prírodné materiály – najčastejšie slamové alebo konopné izolácie. Sú síce sympatické tým, že pochádzajú z rýdzo prírodných zdrojov, ich izolačné vlastnosti však zatiaľ zaostávajú (λ = 0,040 – 0,050). Majú tiež problém s horľavosťou alebo vlhkosťou, takže možnosti ich použitia sú značne obmedzené.

Sex Cam

You must be logged in to post a comment Login