Čo všetko môže odhaliť domáci rozbor vody?

O škodlivosti tvrdej vody pre domáce spotrebiče ste už pravdepodobne počuli. Voda, ktorá vám doma tečie z kohútika však môže byť nebezpečná aj pre vaše zdravie, nachádzať sa v nej totiž môžu aj ťažké kovy, dusičnany, vírusy či baktérie. Rozbor vody si môže nechať spraviť každý a zistiť tak, či je voda, ktorá mu preteká domovom, skutočne zdravá a najmä životodarná.

Rozbor vody Realizacia-byvaniaPri ohreve tvrdej vody sa na spotrebičoch usádzajú soli vápnika a horčíka v podobe vodného kameňa, čo ich výrazne poškodzuje a zároveň znižuje ich účinnosť. Najnáchylnejšie na vplyv vodného kameňa sú práčky, žehličky, rýchlovarné kanvice či kávovary. Tvrdá voda však pre zdravie človeka škodlivá nie je, lekári hovoria, že na každodenné pitie je dokonca lepšia ako mäkká voda. Na druhej strane však zmäkčená voda pri sprchovaní prospieva pokožke alebo vlasom, ktoré sú vďaka nej vláčnejšie a krajšie. Ako to vyriešiť?

Čo vám môže tiecť z kohútika?

Problematika kontaminácie vody môže byť oveľa závažnejšia, ako ste si doteraz mysleli. Jednoduchý rozbor vody v nej môže odhaliť napríklad zvýšený výskyt škodlivých dusičnanov, dusitanov, železa, vody alebo mangánu. Tieto látky môžu v tele človeka pri ich dlhodobom prijímaní spustiť alebo spôsobiť závažné civilizačné ochorenia akými sú rakovina, infarkt, zvýšený tlak alebo poruchy centrálneho nervového systému.

Za zmienku stojí aj výskyt baktérií, ktoré sú bežne prítomné v tráviacom ústrojenstve. Ak sa vo vode nachádza napríklad Escherichia coli známejšia ako baktéria E.coli či rôzne koliformné baktérie, znamená to fekálne znečistenie vody. Pitie takejto vody môže viesť k nevoľnostiam a hnačkám, kontaminácia baktériou E-coli však môže negatívne ovplyvniť funkciu červených krviniek a tým spôsobiť krvavé hnačky, chudokrvnosť alebo zlyhanie obličiek.

Efektivita filtrovania vody

Ak sa chcete vo vašej domácnosti dopracovať k jej efektívnemu fungovaniu, vyskúšať môžete cielenú filtráciu a ionizáciu vody. Tam, kde chcete a potrebujete využívať mäkkú vodu pre domáce spotrebiče a pre krásu pokožky a vlasov (napr. v kúpeľni), si môžete nechať nainštalovať filtre k zdroju vody alebo priamo na kohútiky. Tvrdšiu vodu na pitie si nechajte napríklad v kuchyni, pozor však na kávovar či rýchlovarnú kanvicu. Môžete zostať pri starom a pravidelne z nich odstraňovať vodný kameň alebo tiež do nich radšej môžete nalievať odfiltrovanú vodu z časti domu, kde máte namontovaný filter. Pri filtrácii si však vždy nechajte poradiť od odborníkov, tí vám môžu odporučiť riešenie presne podľa toho, čo im z rozboru vašej vody vylezie.

Sex Cam

You must be logged in to post a comment Login