Čoraz suchšie letá len zvýrazňujú význam vody pre život človeka a celého ekosystému na Zemi. Očakávané dažde často neprichádzajú a keď už prší, vyprahnutá zem vodu okamžite nasaje. V časoch, kedy sa čoraz hlasnejšie hovorí o zmenšujúcich sa zásobách životodarnej tekutiny, sa inštalácia nádrže na dažďovú vodu javí ako zmysluplné a veľmi logické riešenie.
Zberom dažďovej vody by si mal pomáhať každý. Mnohé nehnuteľnosti sú síce napojené na pitnú vodu, no aj tá niečo stojí. Aký to rozdiel oproti vode z nebies, ktorú sa ešte nikomu nepodarilo spoplatniť. Zber a uskladňovanie dažďovej vody by však mali riešiť najmä ľudia, ktorých nehnuteľnosti sa nachádzajú na odľahlejších miestach bez prístupu k vodným zdrojom.
Kam s vodou? Do suda? No, nie je to úplne ideálne riešenie. Čím dlhšie v nich voda stojí, tým je náchylnejšia k znehodnoteniu – jednoducho sa pokazí a začne zapáchať. Oveľa lepším riešením sú plastové či betónové nádrže na vodu. Ich objem sa pohybuje od 4000 litrov vyššie a s tým sa žiadny sud nemôže rovnať. Plusom je tiež fakt, že nádrže sa osádzajú pod zem, vďaka čomu si voda v nich uskladnená udržuje stabilnú teplotu a jej kvalita nie je ovplyvňovaná množiacimi sa kolóniami baktérií.
Či si to chceme priznať alebo nie, väčšina moderných domácností je závislá od energií a vody. Tá sa, okrem pitia, využíva na množstvo iných činností: jeden prací cyklus zhltne zhruba 50 litrov vody, podobný a veľakrát aj väčší objem sa spotrebuje aj pri umývaní riadov alebo rýchle sprchovanie, o kúpaní vo vani nehovoriac (jedna napustená vaňa si vypýta 100 aj viac litrov vody). Pomerne hodne sa pitnou vodou míňa aj pri splachovaní WC – 10 až 12 litrov vody predstavuje denný pitný režim pre tri dospelé osoby. Ako to je u vás doma? Koľko eur by ste ušetrili, ak by ste namiesto pitnej vody používali dažďovú?
Prirodzeným zdrojom vlahy pre záhrady a sady je práve dažďová voda. Ak si kúpite napríklad plastové nádrže na vodu a budete ju do nich zachytávať, získate stovky až tisíce litrov vody naviac. Spomínané výhody ako stabilná teploty a „nekazivosť“ platia aj v tomto prípade. Využiť sa dá nie len na polievanie, ale aj oplachovanie zeleniny, ako zdroj pitnej vody pre domáce hospodárske zvieratá, ale aj na prípravu kompostového čaju (receptov je plný internet).
Skrátka a jasne, dnešná doba je zameraná na efektivitu a plytvanie sa v žiadnom smere nevypláca. Naopak, ak budeme prírodné zdroje využívať prirodzene a s rozumom, budeme žiť v lepšom a trvalo udržateľnom prostredí.
Sex Cam
You must be logged in to post a comment Login