Japonské záhrady sú u nás stále obľúbenejšie. Ich typickou súčasťou sú presne stanovené druhy rastlín, ale aj citlivo zasadené doplnky z prírodných materiálov. A na čo pri stavbe japonskej záhrady celkom určite nezabudnúť?
Japonská záhrada nemusí byť veľká. Naopak, tie najmenšie sa podľa orientálnych tradícií zmestia na plochu dvoch rohoží tatami. Nie je preto problém vyhradiť si na záhrade malý kútik, pri ktorého zariaďovaní sa budeme inšpirovať orientom. Drahé príručky k tomu potrebné nebudú, postačí pár základných rád.
Mach, lišajníky a popínavé rastliny – to sú elementy, ktoré po čase dodajú každej japonskej záhrade potrebnú dávku autenticity. Navyše, príjemná zeleň vývojovo najjednoduchších rastlín vyzerá krásne počas celého roka. Aby sa ich drobné korienky mali kde uchytiť, stavte pri zariaďovaní japonskej záhrady na vhodné materiály. Prírodný kút v záhrade, v ktorom stojí drevený altánok a kamenný lampáš, vytvorí pre ich rýchly rast tie najlepšie podmienky.
V japonskom štýle úpravy záhrady by nemala chýbať voda. Stačí aj malé jazierko alebo tenký potôčik, cez ktorý vedie elegantná drevená lávka. Niekedy sa ale skutočná voda na záhradu skrátka nevojde, snažte sa teda vyvolať aspoň zdanie jej prítomnosti. Voda na záhrade môže byť zastúpená napríklad záhradnou lávkou preklenujúcou menšiu jamku porastenú bahennými rastlinami alebo mostom spájajúcim dva vyvýšené záhony s ilúziou voľného priestoru pod ním.
Len upravené a štrkom vysypané cestičky a starostlivo zostrihané stromčeky pozdĺž nich nestačia. Japonská záhrada musí mať aj prvok prekvapenia. Tým sa môže stať napríklad kamenná žaba alebo lucerna ukrytá za záhybom cesty alebo drevené vedro napoly zarastené okrasnou trávou. Fantázii sa medze nekladú. A je to tak správne.
Sex Cam
You must be logged in to post a comment Login