Nevyhnutným riešením pre zachovanie komfortu užívateľov budov je pridanie účinnej slnečnej ochrany, ktorá zabráni vplyvu slnečného žiarenia na sklenené plochy, ich zahriatia a prieniku tepla do miestností.
Dlhú dobu sa uprednostňovali hliníkové slnečné clony. Tie boli populárne v čase, keď priemysel ešte nepokročil tak ďaleko, aby ponúkol veľmi funkčnú textilnú ochranu pred negatívnymi vplyvmi slnečného žiarenia. Dnešné technické tkaniny majú ďaleko lepšiu funkciu pri ochrane budov pred teplotnými výkyvmi pri zachovaní skvelého pomeru prieniku denného svetla a výhľadu z budov von. Žiadna celohliníková exteriérová ochrana nevie ponúknuť doplnok k zámerom architektov a developerov pri výstavbe presklených budov, ktoré neuzatvárajú ich užívateľa do tmavých kobiek kancelárií a zasadacích priestorov.
Technické tkaniny totiž umožňujú nielen regulovaný prienik denného svetla a výhľad von, ale zároveň dokážu vďaka svojim technickým vlastnostiam odblokovať – v závislosti na type tkaniny – až 96% negatívneho slnečného žiarenia. Táto ochrana je naviac pasívna, minimalizujúca využívanie umelého svetla, alebo klimatizácie, ktoré sú spoločne zodpovedné za viac ako 40% emisií oxidu uhličitého. V dnešnej dobe, kedy je úspora energií témou číslo 1 a energetická náročnosť budov sa stáva súčasťou legislatívy, je racionálny prístup k slnečnej ochrane viac než žiaduci. Tieniaca technika už nie je len estetickým doplnkom, ale je neoddeliteľnou súčasťou architektonických a developerských štúdií.
schéma mermet I schéma mermet II sa zatienením
Široko využívaná pasívna slnečná ochrana v podobe pred okenných textilných roliet nám umožní dosiahnuť významné úspory v oblasti spotreby energie. V lete môže teplota v miestnostiach budov s viac ako 50% presklených fasád stúpnuť až o 15 °C nad vonkajšiu teplotu. Obyčajnou inštaláciou pred okenných textilných roliet môžeme túto teplotu znížiť o 15 °C a tak znížiť potrebu klimatizácie.
Naopak v zime zabránia tieto rovnaké rolety úniku tepla a tak znižujú spotrebu energie potrebnej na vykurovanie budov.
Technické tkaniny sa vyznačujú aj inými vlastnosťami, ktoré ocenia užívatelia moderných budov:
– Ochrana pred priamym ožiarením, čo ocenia všetci, ktorí pracujú s počítačmi a ďalšími typmi obrazoviek
– Skutočná transparentnosť – zatiaľ čo hliníková vonkajšia roleta úplne zatemní miestnosť, s textilnou roletou si stále zachováte pocit otvorenosti a priestoru
– Odolnosť voči teplotným výkyvom
– Ochrana pred UV žiarením, ktoré spôsobuje vyblednutie textílií v interiéri, nábytku, obrazov a výmaľby
– Vlastnosti technických tkanín v oblasti slnečnej ochrany zodpovedajú nárokom normy EN 14501 a jej slovenskému ekvivalentu STN EN 14501 Clony a okenice – Tepelná a zraková pohoda. – Zníženie spotreby klimatizácie až o 30%
– Vytvorenie priaznivej klímy v miestnostiach
– Ochrana pred hmyzom
– Vysoká estetická kvalita – technické tkaniny sa dnes vyrábajú v moderných dezénoch, ktoré si nezavdají s klasickými tkanými látkami
Modernými budovami nemyslíme iba kancelárske budovy. Sklo je predsa obľúbeným architektonickým prvkom aj v rezidenčnom bývaní. Stačí sa pozrieť na realizácie architektonických štúdií, aby sme si uvedomili, že sklo a jeho skvelé vlastnosti v presvetlení interiérov, vo vytvorení ilúzie voľného priestoru a v umožnení čo najväčšieho kontaktu s okolitým prostredím, sú neoceniteľné. Tieto unikátne vlastnosti a prednosti skla je však potrebné chrániť, aby sa nestali nevýhodou a nepriniesli užívateľom skôr problémy a trápenia.
Ivana Střílková, MBA
Spolumajiteľka firmy Bohemiaflex SK, s.r.o.
Bohemiaflex SK – komplexné protislnečné riešenie
You must be logged in to post a comment Login