Ak práve zvažuje spotrebný úver, nasledujúce riadky sú určené presne pre vás. Zorientovať sa v bohatej ponuke bánk či nebankových spoločností nie je ľahké, hlavne, ak sa o pôžičku zaujímate prvýkrát v živote.
Len málokto má v dnešnej dobe na účte bežne k dispozícií nevyčerpateľný zdroj financií, ak si chce napríklad kúpiť nové auto alebo potrebuje rekonštrukciu domu či bytu. Je preto bežné, že v prípade nedostatku potrebnej hotovosti siahame po spotrebnom úvere.
Ide o veľmi dôležité rozhodnutie, ktoré by ste nemali podceniť. Správny výber banky či nebankovej spoločnosti, od ktorej si chcete peniaze požičať, by ste si mali dôkladne premyslieť a zvážiť všetky plusy a mínusy. Dúfame, že vám aj naše dobré rady ohľadom spotrebného úveru objasnia základne pojmy a pomôžu vám s výberom.
Dnes si môžete pôžičku vybaviť aj u nebankoviek, dajte si však pozor, aby ste nenaleteli podvodníkom. V takom prípade si pred dojednaním pôžičky overte, či daná nebankovka má povolenie od Národnej banky Slovenska.
Skôr, ako začnete vôbec riešiť pôžičku, mali by ste si ujasniť, akú veľkú čiastku si chcete požičať. Dnes už nie je problém získať od viacerých bánk spotrebný úver vo výške iba niekoľko stoviek eur. Od výšky pôžičky potom závisí aj doba splácania.
V prípade bezúčelového úveru je možná tzv. pôžička na čokoľvek. Peniaze si môžete v tomto prípade požičať na kúpu auta, rekonštrukciu domova, ale aj napríklad na zakúpenie nového notebooku či dokonca financovanie dovolenky alebo rodinnej oslavy. Ak však nutne potrebuje relatívne malú čiastku, mali by ste si úver ešte dobre zvážiť.
Štatistiky o zadlženosti slovenského národa, žiaľ, hovoria jasnou rečou – finanční odborníci varujú pred neuváženým a nepremysleným úverom. Namiesto exotickej a finančne náročnej dovolenky si radšej zvoľte niekoľkodňový pobyt na Slovensku. Nielen že ušetríte a spoznáte krásy našej krajiny, ale v prvom rade sa nezmyselne nezadlžíte.
Rozhodli ste sa teda pre spotrebný úver. Na čo všetko si treba dať pri výbere produktu pozor? Samozrejme, ako prvé sú to poplatky. Ľudia sa najčastejšie riadia výškou mesačnej splátky alebo úrokovou sadzbou. Pri úveroch si však banky i nebankovky zvyknú účtovať aj ďalšie poplatky, napríklad za vybavenie úveru, predčasné splatenie i mimoriadne splátky.
Venujte preto dostatok času porovnaniu podmienkam uzavretia spotrebného úveru, niektoré banky majú zavedené poplatky takmer za všetky vyššie spomínané služby, nájdu sa však aj také, kde si tieto poplatky neúčtujú.
Smerodajné pre vás mala byť aj tzv. ročná miera percentuálnych nákladov, podľa ktorej ľahko zistíte, ktorý úver je pre vás najvýhodnejší. Platí tu jednoduchá úmera, čím menšie výsledné číslo, tým menej v konečnom dôsledku zaplatíte. Výpočtom sa sami trápiť nemusíte, na webe nájdete úverovú kalkulačku, ktorá všetko vypočíta za vás.
Niektoré banky síce napríklad v reklame či dokonca aj na svojom webe spomínajú nulové poplatky a extrémne nízke úroky, pravda je však často úplne inde. Nízky úrok totiž zákonite nemusí znamenať výhodný úver.
V praxi sa totiž stáva, že avizované úroky získate až po splnení viacerých podmienok, najčastejšie je to zvýšenie požičanej sumy. Inak je úrok niekoľkonásobne vyšší. V konečnom dôsledku budete mať teda nízky úrok, no ušetrené peniaze aj tak preplatíte pri splácaní navýšenej sumy. Taktiež si dajte pozor na skryté poplatky, ktoré môže mesačnú splátku poriadne navýšiť. Odborníci zo sveta financií zvlášť upozorňujú na slovné spojenie „už od“ pri úrokových sadzbách.
V zmluve, ktorú vám banka predloží, by mali byť všetky podmienky a poplatky jasne definované. Nepodľahnite tlaku a zmluvu nepodpíšte hneď. Radšej si kópiu zoberte domov, podrobne si ju v pokoji preštudujte a v prípade, že vám niečo nesedí, nebojte sa znova pracovníkov banky do detailov pýtať. Hanba či ľahkovážnosť nie je v tomto prípade vôbec na mieste, koniec koncov, ide o vaše peniaze. Ak sa počas rozhovoru pracovník banky vyhýba priamej odpovedi na vaše otázky, môže to byť signál, že vám nehovorí úplnú pravdu.
Čo v prípade, ak už nejaký úver splácate? Našťastie, banky vychádzajú svojim klientom v tejto oblasti v ústrety. Ponúkajú im totiž možnosť refinancovania úverov. Klient si tak môže svoju pôžičku či lízing preniesť do banky, kde chce zjednať nový spotrebný úver. Tá mu ponúkne nové možnosti splácania, často spojené len do jednej splátky. I v takom prípade si môžete od banky získať ďalší úver do výšky desiatok tisíc eur. Platí tu však jedno obmedzenie, nemali by ste mať viac ako desať úverov, ktoré aktuálne splácate.
Spotrebný úver ocenia aj tí, ktorí potrebujú peniaze naozaj rýchlo a nemajú čas tráviť v rade na pobočke dlhé hodiny. Štandardom u viacerých bánk je žiadosť o úver dostupná online, ktorú môžete vyplniť z pohodlia domova bez toho, aby ste museli navštíviť pobočku samotnej banky.
Výhodou spotrebného úveru je aj menej papierovačiek, ako je tomu v prípade získania hypotéky. Preto ľudia často preferujú pri rekonštrukcii domu či bytu pred hypotékou práve túto formu pôžičky.
Finanční odborníci tiež odporúčajú uprednostniť bezúčelový spotrebný úver pred využitím kreditnej karty, a to v prípade, že si chcete požičať vyššiu čiastku s dlhšou dobou splácania. Úroky na kreditnej karte sú totiž niekoľkokrát vyššie ako pri bežnej pôžičke, v niektorých prípadoch dokonca viac ako 20 %. Pritom spotrebný úver dnes už získate s úrokom pod 10 %.
Sex Cam
You must be logged in to post a comment Login