Tajomstvo fotovoltiky odhalené

Obnoviteľné zdroje energie a možnosti ich využitia sú často skloňovanou témou. Najmä teraz, keď si čoraz viac ľudí uvedomuje, že je potrebné správať sa voči životnému prostrediu ohľaduplnejšie. Od triedenia odpadu, udržateľnej módy a racionálneho stravovania je už len malý krôčik k praktickému využitiu prírodných zdrojov energie.

Solárnu elektráreň môžete mať aj vy. Postačia vám na to fotovoltické panely a strecha vášho rodinného domu. Neviete si predstaviť, ako v praxi využitie fotovoltiky funguje? Kladiete si otázku: Oplatí sa fotovoltaika? Prečítajte si, ako jednoducho si môžete pomocou slnečnej energie moderne a úsporne vyrobiť vlastnú elektrinu.

 

Systém riadený slnkom

Pojem fotovoltika označuje proces premeny slnečnej energie na energiu elektrickú. Deje sa tak pomocou fotoelektrického javu pri dopade svetla na fotovoltický článok, ktorý následne generuje jednosmerný elektrický prúd. Fotovoltický článok však nedokáže produkovať dostatočne veľké a využiteľné elektrické napätie a výkon. Práve preto sa fotovoltické články spájajú do väčších celkov a vytvárajú fotovoltické panely. Veľkosť jednotlivých panelov sa určuje na základe požadovaného napätia a odoberaného prúdu.

Životnosť panelov je 20-30 rokov, pretože sa ukladajú do hermeticky uzavretých obalov, zabezpečených priehľadným tvrdeným sklom. Touto povrchovou úpravou sú chránené pred poveternostnými vplyvmi.

 

Fofovoltika alebo fotovoltaika? Čo je správne?

Napriek tomu, že v hovorovej slovenčine sa zaužíval výraz fotovoltaika, je toto pomenovanie získavania elektrickej energie zo slnečného žiarenia nesprávne. Zásadám tvorenia slov v slovenskom jazyku zodpovedná len výraz fotovoltika a z neho odvodené prídavné meno fotovoltický.

Pomenovanie fotovoltaický je odvodené z pôvodného anglického názvu javu photovoltaic effect. Doslovným prekladom vznikol názov, ktorý sa bežne používa nielen v hovorovej reči, ale i v odborných článkoch. Nesprávny výraz fotovoltaický má dokonca vo vyhľadávači Google omnoho viac odkazov ako jeho správna podoba fotovoltický.

 

Fotovoltika je pre každého

Vyrábať vlastnú energiu si môže každý, kto vlastní rodinný dom, pozemok, chatu či iné miesto, kde by mohli byť fotovoltické panely nainštalované. Ak však nezvládnete toto riešenie financovať sami a chcete sa uchádzať o finančný príspevok z programu Zelená domácnostiam II, musíte fotovoltické panely umiestniť výlučne na strechu vášho rodinného domu. Po splnení tejto a ďalších podmienok, môžete získať príspevok vo výške 1500 EUR.

Panely je najvhodnejšie umiestniť na južnú stranu, prípadne na juhozápad alebo juhovýchod, ideálne pod sklonom 30 – 40 stupňov. Dbajte aj na to, aby neboli zatienené stromami alebo okolitými budovami. Splnenie týchto faktorov im zaručuje ideálne podmienky na efektívnu prevádzku. Počasie sa ovplyvniť nedá, no riešenie od ZSE zaručuje, že každý panel vyrába maximum možnej energie a nedochádza k stratám výkonu celého systému ani ak je jeden z panelov zatienený.

Pred inštaláciou fotovoltických panelov sa vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkom, ktorý vám pomôže navrhnúť vhodné riešenie celého systému. Výkon fotovoltickej elektrárne a optimálny počet panelov závisí od viacerých faktorov. Zvyčajne sa však navrhuje podľa množstva spotrebovanej elektrickej energie – väčšinou tretina alebo polovica ročnej spotreby domácnosti.

 

Uložte si elektrinu na neskôr

Vďaka zaujímavým cenám fotovoltických panelov a dotáciám sa návratnosť investície do tohto riešenia výrazne skracuje. Vlastná solárna elektráreň sa stáva pre domácnosti výhodným ekologickým zdrojom získavania vlastnej elektrickej energie.

Najčastejšie je používaný systém on – grid, ktorý je napojený na verejnú elektrickú sieť. Riešenie je veľmi praktické, pretože keď je výkon fotovoltických panelov dostatočný, spotrebiče v domácnosti odoberajú elektrickú energiu z fotovoltickej elektrárne. Zmenou počasia a poklesom výkonu elektrárne, sa spotrebiče znovu napoja na verejnú sieť.

Pýtate sa, čo s vyrobenou elektrinou počas dňa, keď ste v práci a žiadne spotrebiče nevyužívate? Je vaša, takže si ju môžete uschovať na neskôr. ZSE prišla s praktickým riešením v podobe virtuálnej batérie. Prebytok elektriny vyrobený počas dňa si v nej môžete uložiť na neskoršie použitie. Elektrinu vám ZSE vráti v čase, keď ju budete skutočne potrebovať, napríklad večer alebo ráno. Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z virtuálnej batérie. Celkovo ušetríte až 40 % nákladov na elektrickú energiu.

Okrem Virtuálnej batérie získate v rámci ponuky ZSE Fotovolt Bezstarosti aj nadčasové monokryštalické panely LG s vysokým výkonom a službu Zelená elektrina, s ktorou bude spotreba vašej domácnosti 100% pokrytá z obnoviteľných zdrojov.

Sex Cam

You must be logged in to post a comment Login