Voda, vzlínanie a plesne

Voda patrí medzi vôbec najrozšírenejšie látky na Zemi. Bez jej prítomnosti by neexistoval život v podobe ako ho poznáme. Tvorí podstatnú zložku našej biosféry. Len vďaka vode a pôde môže človek jestvovať. Pre mnohé živočíchy zase voa tvorí ich jediné a jedinečné životné prostredie.

 5-voda-vzlinanie-a-plesne

To základné o vode

Vo svojej podstate je voda chemickou zlúčeninou dvoch atómov vodíka a jedného atómu kyslíka. Voda sa prírode vyskytuje v plynnom, kvapalnom a v tuhom skupenstve. Pre svoj dipólový charakter je voda tiež dobrým rozpúšťadlom iónových zlučenín.

Z vedeckého pohľadu má voda tri základné vlastnosti – fyzikálne, chemické a senzorické. Medzi fyzikálne zaraďujeme veľké povrchové napätie, ktoré je príčinou vzlínavosti. Ďalej do tejto kategórie patria hustota a viskozita. Obidve ovplyvňujú hydraulické správanie sa vody, teda filtráciu pieskom, či rýchlosť sedimentácie. K fyzikálnym vlastnostiam patrí ešte elektrická vodivosť, obsah rozpustených solí, schopnosť akumulovať značné množstvo tepla, čo v tomto prípade predstavujú oceány, moria, rieky ako gigantické zásobníky.

Chemické vlastnosti vody sú podmienené obsahom rozpustených látok vo vode, čo sú anorganické súčasti v prírodných vodách, teda vápnik, horčík a sodík. Ďalej anióny, ako sú sírany, chloridy a hydrogénuhličitany. Nesmieme tiež zabudnúť na stopové koncentrácie ďalších kovov, ktorými sa voda obohacuje pri styku, resp. pretekaním pôdou. Senzorické vlastnosti vody zisťujeme našimi zmyslovými orgánmi, a tak hovoríme o chuti, teplote, farbe, pachu alebo čírosti.  

 

Voda na Zemi plní niekoľko základných funkcií. V prvom rade je podnebným a pôdnym činiteľom a pomáha pri obžive ľudskej populácie. Ďalej slúži ako zásadný prvok zdravia každého jednotlivca spojený s osobnou aj obecnou hygienou človeka, čistením, odstraňovaním odpadkov, kúrením a pod. A napokon má voda v civilizačnom chápaní aj nesmierne dôležitý kultúrny a estetický rozmer. Vďaka vode aj kvôli vode, často meníme a pretvárame krajinu alebo ju zámerne skrášľujeme.

 

Výskyt vody v prírode

Na Zemi rozlišujeme tzv. juvenílne zdroje vody, ktoré vznikali počas tvorby zemského plášťa. Ďalej sú to recirkulované zdroje, ktoré sa podieľajú na hydrologickom obehu atmosférou Zeme, teda cirkulácii vody vyvolanou Slnkom a gravitáciou. Treťou skupinou v poradí je zrážková, čiže atmosférická voda. Nasledujú ešte povrchové a podpovrchové zdroje vody.

 

Zrážková voda je najčistejším prírodným druhom vody, ale prechodom ovzduším sa znečistí. Povrchová voda sa nachádza v prirodzených aj umelých nádržiach. V prvom prípade ide teda o moria, jazerá, močiare, resp. rybníky, priehrady a pod. Tečúca voda sa nachádza v riekach, potokoch, kanáloch alebo prieplavoch.


Kolobeh vody

Zem dennodenne absorbuje slnečné žiarenie. Jej povrch sa následne zahrieva a voda sa zmení na paru, ktorá stúpa do atmosféry. V horných, oveľa chladnejších vrstvách atmosféry voda skondenzuje a tvoria sa oblaky. Ich obsah potom v kvapalnej alebo tuhej forme spadne na Zem a popísaný kolobeh sa začne opakovať.

Vzlínanie vody

Fyzikálny mechanizmus, nazývaný kapilarita, ktorý napr. umožňuje stromom dopravovať vodu zo zeme až do koruny, stojí aj za problémom stúpania vody do stien budov. Hovoríme o vzlínaní. Voda v takýchto prípadoch dokáže vystúpať do rôznej výšky – od niekoľkých centimetrov až po meter a viac. Hnacou silou tohoto jedinečného prírodného javu je tzv. medzifázové napätie. Ide o výslednicu medzifázových síl stojacich na rozhraní troch prostredí – kvapaliny, vzduchu a pevnej látky. V bežnom a všednom ponímaní potom hovoríme o vlhkosti stien a muriva.

Tento jav – najmä v oblasti stavebníctva – patril a patrí medzi obávané prejavy fyzikálnych síl. Nežiaduca vlhkosť a vzlínanie vody neustále postihuje množstvo stavebných kontštrukcií a odborníci vytrvale hľadajú spôsoby a metódy ako sa s týmito skutočnosťami vyrovnať.

Využívaná ochrana

Čoraz vyhľadávanejšiu ochranu v tomto smere poskytujú rôznorodné izolačné materiály. Aj napriek všetkej snahe si voda veľmi často zas a znova nachádza nepozorovateľné škáry a kapiláry, ktorými sa dostáva vyššie a vyššie. Občas tak býva vôbec najväčším problémom identifikovať konkrétne miesta, cez ktoré sa vlhkosť do muriva dostáva. Žiaľ, málokedy sa podarí na dlhší čas tento postup vody zastaviť. Z podstaty veci bývajú takéto zásahy stavebne aj finančne náročné.

Na izoláciu muriva sa – okrem iných – veľmi často využívajú aj chemické metódy. V kombinácii s podrezávaním, dodatočným vkladaním izolácie alebo celkom novou a súvislou vrstvou izolácie, predstavujú možnosť istej formy ochrany.

Postup pri využití chemických metód je vcelku jednoduchý. Murivo postihnuté vzlínaním vody a vlhkosťou začneme navŕtavať v rovine alebo šikmo nad sebou. Vo väčšine prípadov stačí vŕtať len z vonkajšej strany. Do každého otvoru sa následne vkladá zmrznutá kapsula s chemickou látkou a otvor sa následne zaslepí maltou. Postupom času začnú vložené kapsle rozmŕzať a chemické zložky prenikajú do okolia, takže vypĺňajú rôzne škáry a kapiláry v stene. Takouto chemickou formou sa podarí prerušiť cesty vzlínajúcej vode. Je vcelku pochopiteľné, že vďaka kolobehu vody v prírode, jej obrovskej sile a fyzikálnym zákonitostiam, nebude nikdy možné popisované vzlínanie a vlhkosť zastaviť, ale iba na čas obmedziť.

Vlhkosť a plesne

Jedným zo sprievodných prejavov vzlínajúcej vody a vlhkosti v murive či fasáde sú aj plesne. Ich prítomnosť nie je len problémom estetickým, ale predovšetkým problémom konštrukčným a zdravotným. Dlhodobé neriešenie týchto konkrétnych prejavov prináša značné komplikácie spojené s kvalitou muriva, negatívnymi dopadmi na zdravotný stav osôb žijúcich v prítomnosti plesní a pod.

 

Svojpomocné snahy zlikvidovať plesne sa však často míňajú účinkom, ba dokonca prinášajú ďalšie otázniky. Optimálny postup spočíva v oslovení skúsených odborníkov. Zásadným faktorom smerujúcimi k výsledku je správny a overený technologický postup a použité prostriedky.

Naša firma A SERVIS LIPKA, s. r. o., patrí medzi skúsených profesionálov s dvadsaťročnými skúsenosťami a klientami po celej strednej Európe. Vašu postihnutú fasádu vieme účinne a rýchlo zbaviť všetkých plesní. Na začiatku používame len vodu a výkonný vysokotlakový čistič. Akonáhle plocha vyschne, aplikujeme dezinfekciu Sanatop a nechávame ju pôsobiť 24 hodín. Ak nás klient požiada o vymaľovanie fasády, radi zrealizujeme aj túto prácu.

Nasleduje protiplesňový náter LSG, ktorý výborne reguluje vzdušnú vlhkosť a ochráni steny pred mikroorganizmami. LSG dovoľuje vlhkosti zo steny unikať, ale vonkajšia vlhkosť sa do fasády nedostane. Firma A SERVIS LIPKA zaručuje účinky tohoto protiplesňového náteru na obdobie od 4 do 6 rokov. Oslovte nás a  sami sa o výsledkoch našej práce presvedčíte.

Sex Cam

You must be logged in to post a comment Login