Občianska výstavba zahrňuje celú škálu rôznych typov budov s rozličným materiálovým riešením základných, nosných i výplňových konštrukcií. Vlastnej realizácii stavieb predchádza veľké množstvo úkonov, na ktorých konci sa nachádza projektová dokumentácia, schválená príslušnými úradmi a definujúca hlavné aspekty a parametre stavby, vyplývajúce z jej celkového zamýšľaného prevedenia. Jedným z týchto úkonov je i posúdenie únosnosti podkladovej zeminy, ktoré určuje spôsob založenia stavby s ohľadom na celkové výpočtové menovité zaťaženie podložia od stavebných konštrukcií. V tomto smere je potom nutné navrhnúť takú základovú konštrukciu, ktorá zaistí zaistenie dostatočnej stability spodnej časti stavby eliminujúcej rizika jej poškodenia alebo zrútenia.
Typy technológií zakladania stavieb ako napr. Mikropiloty, ŽB piloty, plošné založenie, trysková ijektáž, podzemné steny, štrkové pilóty.
Technológia riešenia základovej konštrukcie sa odvíja od kvalitatívneho rozloženia vrstiev podkladovej zeminy, tzv. geologické zloženie jednotlivých vrstiev. K takémuto zisteniu dochádza počas inžiniersko-geologického prieskumu. Tá môže mať niekoľko kvalitatívnych parametrov, ktoré sú definované typom zeminy nachádzajúcim sa v jednotlivých vrstvách, a určujú jej základnú únosnosť a stlačiteľnosť. Kvalitatívne vlastnosti zeminy sa stanovujú prieskumom staveniska, ktoré určí, aký typ základovej konštrukcie bude vyžadovaný. Podľa typu zeminy sa rozlišujú staveniská, ktoré sú:
Vhodnosť staveniska špecifikuje typ a technológiu zakladania. Pri vhodných staveniskách je možné využívať jednoduchšie založenie stavby plošnými základmi, ale pri nepriaznivých geológiách typu mäkkých zemín sa už aj tento typ stavieb zakladá systémom špeciálneho zakladania. Tie sa vytvárajú priamo na podkladovej zemine ako súčasť nosnej konštrukcie objektu vo forme pätiek, pásov, dosky alebo základových roštov. U ostatných typov podkladových zemín stavenísk je zakladanie objektov o trochu zložitejšie a vychádza z typu a mohutnosti jednotlivých vrstiev.
Ak je únosnosť či stlačiteľnosť hornej vrstvy podkladovej zeminy nevhodná, je potrebné realizovať hĺbkové zakladanie, ktoré sa rieši pomocou pilotov osadených (najčastejšie vŕtaním) do únosnej vrstvy. V prípade veľkých rozdielov v kvalite a mohutnosti geologických vrstiev v jednej lokalite, alebo náročného rozdelenia zaťaženia, či štandardizovaných podmienok (aké sa vzťahujú napríklad na dopravné stavby), je nutné aplikovať systémy špeciálneho zakladania stavieb kombinujúce rôzne prístupy na základe konkrétnej a aktuálnej potreby daného objektu.
Sex Cam
You must be logged in to post a comment Login